Ekonomi

ASO Başkanı Ardıç: “2022’yi pozitif büyüme ile kapatmak önemli”

2022 yılının tamamına ve yılın son çeyreğine ilişkin büyüme verilerini takdirle karşılayan Ankara Sanayi Odası (ASO) Lideri Seyit Ardıç, belirsizliğin ve risk algısının yüksek olduğu bir dönemde pozitif büyüme performansı sergilemenin değerli olduğunu vurguladı. Ardıç, sanayi sektörünün büyümeye katkısını sürdürebilmesi için firmaların kar etmesi gerektiğini ve bunun için desteklenmesi gerektiğini belirtti.

ASO Lideri Seyit Ardıç, 2022 yılının tamamına ve yılın son çeyreğine ilişkin büyüme bilgilerini değerlendirdiği bir açıklama yaptı. Ardıç, yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

İlgili Makaleler

“Geçtiğimiz yıl içerisinde tedarik zincirindeki aksamalar, lojistik maliyetlerindeki artışlar, hammadde temini ve üretime kanalize edilmesindeki sorunlara rağmen endüstriyel üretim güçlü bir performans gösterdi.

Ayrıca büyümenin topluma yansıması da çok değerli. Burada büyümenin kalitesi ön plana çıkıyor. Geçen yıl cari fiyatlarla Gayri Safi Katma Değer içinde işgücü ödemelerinin payı yüzde 30,1 iken bu oranın 2022’de yüzde 26,5’e gerilemiş olması gelir adaleti açısından çok değerli bir konu olarak görülmelidir.

Önümüzdeki dönemde iç tüketime dayalı bir büyüme performansı ön plana çıkacaktır. Sarsıntı bölgesini canlandırmak için yapılacak harcamalar ve buna bağlı üretim ile bazı segmentlerde büyüme beklense de, sarsıntının etkisiyle üretimdeki kayıpların büyümede ivme kaybı olasılığını artıracağını söyleyebiliriz.

Öte yandan 2023 yılının üçüncü ve dördüncü çeyreğinde ekonomide bir durgunluk yaşanması riski de göz ardı edilmemelidir.

Ülke ekonomisinin mevcut olumsuz konjonktürü geride bırakarak sürdürülebilir büyüme yoluna girebilmesi için; Katma değer üreten bir yapıya dönüşmeli.” – ANKARA

haberoguzeli.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu