Teknoloji

Google’da örtülü mod skandalı! Takip edilmiş olabilirsiniz!

Pazartesi günü bir California yargıcı, Google’ın milyonlarca kişinin gizliliğini yasa dışı bir şekilde ihlal ettiğini iddia eden kullanıcılar tarafından açılan bir davada Google’ın özet karar talebini reddetti.

Google’a dava açan kişiler, kullanıcılar Chrome’un Gizli modunu veya Safari’nin belirli bir düzeyde gizlilik gerektiren özel tarama gibi diğer emsal özelliklerini etkinleştirdikten sonra bile Google’ın çerezlerinin, analizlerinin ve uygulamalardaki araçlarının olduğuna inanıyor. İnternet tarama faaliyetlerinizi izlemeye devam etmeniz nedeniyleoldu diyor.

KULLANICILAR KAPALI ORTAMDAKİ BİLGİLERİ KULLANMIŞ OLABİLİR

Yargıç Yvonne Gonzalez-Rogers, karanlık modun depolanan bilgileri nasıl sınırladığı veya bireylerin paylaştıkları bilgileri nasıl kontrol edebilecekleri hakkında Chrome gizlilik bildirimi, Gizlilik Politikası, Gizli Açılış Ekranı ve Özel Olarak Denetleme ve Göz Atma Yardım sayfasındaki açıklamalara işaret ederek,

“Bir bütün olarak ele alındığında, bu makalelerin, Google’ın özel olarak gezinirken kullanıcıların verilerini toplamayacağına dair geçerli bir söz teşkil edip etmediği konusunda tartışmalı bir soru var.”o yazdı.

GOOGLE İDDİALARI REDDETMİŞTİ

Karara yanıt olarak Google sözcüsü José Castañeda, The Verge’e şu açıklamayı yaptı:

“Bu iddiaları şiddetle reddediyoruz ve onlara karşı kendimizi şiddetle savunacağız.

Chrome’daki gizli mod, etkinlikleriniz tarayıcınıza veya cihazınıza kaydedilmeden web’de gezinme seçeneği sunar. Her yeni gizli sekme açtığınızda açıkça belirttiğimiz gibi, web siteleri oturumunuz sırasında göz atma etkinlikleriniz hakkında bilgi toplayabilir.”söz konusu.

Dava 2020’de açıldı ve “en az” 5 milyar dolar tazminat istedi.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu