Haber

Sağanak yağışa rağmen kentte herhangi bir sorun yaşanmadı.

Sel şikayetleri yüzde 75 azaldı

Bugün öğle saatlerinden itibaren etkisini artıran sağanak yağışa rağmen kent genelinde hayatı olumsuz etkileyen bir durum yaşanmadı. Sadece iki noktada meydana gelen yerel sorunlar, ekiplerin hızlı müdahalesi sayesinde kısa sürede çözüldü. Son iki yıldaki bilgilere göre İZSU davet merkezine gelen sel şikayeti sayısı yüzde 75 azaldı.

Geçtiğimiz yıllarda İzmir genelinde büyük mağduriyetlere neden olan şiddetli yağışlar, alınan kıymetler ve altyapı çalışmaları sayesinde hayatı olumsuz etkileyecek sonuçlara yol açmadı. Meteorolojinin çok kuvvetli sağanak yağış uyarısında bulunduğu İzmir, özellikle öğle saatlerinde yağışın etkisi altına girdi. Ancak şehrin ana ulaşım arterlerinde trafiği aksatacak bir durum yaşanmadı. Geçmişte riskli alan olarak tanımlanan yerleşim yerlerinde su baskınlarına neden olacak herhangi bir olumsuzluk yaşanmadı. Balçova’da Bahçe İnter’de sadece otoyolun alt geçidindeki pompanın arızalanması nedeniyle 100 metrelik kesimde su seviyesi yükseldi. Buca’da ise yağmur suyu kanallarının yapımının devam ettiği bölgede kısa süreli yükselen sular trafiği aksattı.

Şikayetler %75 azaldı
İZSU Genel Müdürlüğü’nün 2019 yılından itibaren üretimine hız verdiği yağmur suyu kanalları ve bölgesel çalışmalar sayesinde İzmir’in yağmur kabusu sona erdi. Bugüne kadar yapılan 220 kilometrelik yağmur suyu kanalları ve 200 noktada yapılan yatırımlarla İZSU davet merkezine gelen sel şikayeti sayısı son iki yılda yüzde 75 azaldı.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu